بنیاد نخبگان استان فارس پیگیر طرح احداث موزه هنرهای معاصر شیراز است. مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

طرح احداث موزه هنرهای معاصر شیراز موضوعی ارزشمند است که در انتظار تامین اعتبارات و تعیین محدوده به سر می‌برد. روند احداث این پروژه بیش از هر چیز به حمایت مسئولان و ارگان‌های مرتبط نیاز دارد و امید آن می‌رود که این موضوع یک بار دیگر مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که شیراز به دلیل ظرفیت‌های فرهنگی که دارد درخور داشتن چنین گنجینه‌ای است.

چگونگی طراحی موزه

رئیس بنیاد نخبگان فارس در خصوص چگونگی طراحی موزه هنرهای معاصر شیراز می‌گوید: طراحی موزه هنرهای معاصر از سال ها قبل مد نظر بوده و توسط معمار شهیر فنلاندی آلوار آلتو صورت گرفته است. با مرگ او تمامی طراحی‌های مهندسی و ماکت‌های ساخته شده متوقف و به بنیاد آلتو در فنلاند واگذار می‌شود.

دکتر «حبیب شریف» با اشاره به روند فعلی احداث موزه هنرهای معاصر در شیراز می‌افزاید: ماموریت بنیاد نخبگان فارس، شناسایی و هدایت استعدادهای برتر، نخبه شناسی، نخبه پروری و تکریم این افراد است. در این راستا حفظ و نگهداری نخبگان و مواردی از این دست جزو اولویت‌های اصلی بنیاد محسوب می‌شود. وی اضافه می‌کند: هر مقوله‌ای که در این زمینه و در ارتباط با توسعه استان فارس باشد به نیابت از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط بنیاد پیگیری می‌شود.

صنعت گردشگری، ظرفیت بالقوه استان فارس

شریف به ظرفیت‌های بالقوه در فارس اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: صنعت گردشگری، ظرفیت پتانسیلی است که به تنهایی می‌تواند وابستگی به منابع زیرزمینی کشور را رفع و رشد اقتصادی ایجاد کند. یکی از پروژه‌هایی که می‌توانست در این خصوص مورد توجه قرار گیرد بحث احداث موزه هنرهای معاصر در شیراز است.

وی اضافه می‌کند: یکی از دلایل جدی‌تر شدن موضوع احداث موزه هنرهای معاصر، ابراز تمایل «اریکی تیومیومیا» وزیر امور خارجه فنلاند درخصوص ادامه روند این پروژه بود. این موضوع توسط رئیس بنیاد نخبگان فارس و از طریق معاونت علمی و فناوری کشور مورد پیگیری‌ قرار گرفت و بنده به عنوان نماینده استان برای اطلاع رسانی معرفی شدم.

شریف می‌افزاید: همچنین اقداماتی از طریق آقایان دکتر «ستاری»، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر «مسعود سلطانی فر» معاون رئیس جمهوری و رئیس میراث فرهنگی کشور، دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، دکتر «تخت روانچی» معاون وزیر امور خارجه، «هری کامرانین» سفیر فنلاند و سایر ارگان‌های مربوطه جهت انتقال مجموعه طراحی که انجام شده صورت گرفت.

تامین زمین و اعتبار

رئیس بنیاد نخبگان در خصوص وضعیت تایید زمین پیشنهادی دانشگاه شیراز می‌گوید: با دعوت از «علی مرادخانی» معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شیراز و بازدید از زمین پیشنهادی دانشگاه شیراز مقرر شد که مراحل احداث موزه توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس پیگیری شود اما تا کنون اطلاعاتی از پیشرفت کار منتشر نگردیده است.

شریف اضافه می‌کند: طبق ابلاغ دستور استاندار سابق فارس به سازمان برنامه ریزی استان، امیدواریم ردیف اعتباری خاصی برای این پروژه مد نظر قرار گیرد. وی با اشاره به اهمیت موزه هنرهای معاصر تهران می‌افزاید: یکی از معروف‌ترین موزه‌های کشور، موزه هنرهای معاصر تهران است که با وسعت 8500 مترمربع بنا شده است. در این موزه بیش از 4 هزار اثر از نخبگان هنرهای تجسمی قرار دارد که در حدود 400 اثر آن جزو آثار استثنایی به شمار می‌روند. ارزش آثار این موزه تقریبا 2.5  میلیارد دلار برآورد شده و تعدادی از آثار هنرمندان معاصر شیراز نیز در زیرزمین آن نگهداری می‌شوند. شریف معتقد است؛ مدیران مربوطه باید جدی تر این موضوع را دنبال کنند تا ان شاء الله هر چه سریعتر شاهد راه اندازی گنجینه‌ای از آثار گرانبها در موزه هنرهای معاصر شیراز باشیم. وی می‌گوید: اولین گام در خصوص پروژه احداث موزه هنرهای معاصر شیراز باید از سمت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای تحویل زمین برداشته شود و اعتبار آن نیز مصوب شود.